article: 95ALF20501
  • Lead Free* Materials and Certification
  • 2 Piece, Full-Port Design
  • Blowout-Proof Stem Design
  • Adjustable Stem Packing Nut
  • Drain Port with Finger Tight Shut-Off
  • Fast, Quarter-Turn Operation
read more
read less
applications
potable water
potable water
heating
heating
cooling
cooling
segments
utility
utility
approvals
NSF
NSF
CRN
CRN
  • dimensions
  • specifications
  • downloads
  • ETIM
label
value
label
d1
value
28.6
DN1
1"
l1
42
z1
19
d2
28.6
DN2
1"
l2
42
z2
19
M1
15
M2
116
E
18
Y
27
V
37
U
21
D1
33
drawing for product
product Info
article
Apollo Lead Free Brass 2 Piece Ball Valve with Standard Configuration, 1" (2 x Solder)
article number with gtin
95ALF20501 (00670750980220)
product number with gtin
95ALF20501 (00670750980220)
manufacturer
Aalberts integrated piping systems Americas, Inc. (Apollo)
size
1"
weight
0.98 lb
packaging
Carton (1 pce)
characteristics
color
yellow
materials
brass (C27451 (lead-free))
connection type
solder, solder
general
product group
valves ()
country of origin
China
brand
Apollo
series
95A Series Ball Valves
product type
95ALF20001
unsps
image for 95ALF-200 Image
image | png
95ALF-200 Image
diagram | pdf
95ALF-200 Diagram
datasheet | pdf
95ALF Submittal Sheet
certificate | pdf
CRN_0C10908_ADD10
installation- & maintenance document | pdf
95A IOM
etim-class
Housing material
Brass
Material ball
Brass
Material spindle
Nominal diameter connection 1
DN 25
Outer pipe diameter connection 1
28.58mm
Outer pipe diameter connection 1 (imperial)
1.13"
Connection 1
Soldered sleeve
Nominal diameter connection 2
DN 25
Outer pipe diameter connection 2
28.58mm
Outer pipe diameter connection 2 (imperial)
1.13"
Connection 2
Soldered sleeve
With filter
No
FM quality mark
No
UL quality mark
ULC quality mark
LPCB quality mark
Medically clean
Grease-free
Housing construction
2-part
Full bore
Yes
Length of connection 1
42.01mm
Length of connection 1 (imperial)
1.65"
Working length connection 1
19mm
Working length connection 1 (imperial)
0.75"
Length of connection 2
42.01mm
Length of connection 2 (imperial)
1.65"
Working length connection 2
19mm
Working length connection 2 (imperial)
0.75"
Handle height
26.7mm
Handle height (imperial)
1.05"
Handgrip length
15.49mm
Handgrip length (imperial)
0.61"