article: 95ALF20301
  • Lead Free* Materials and Certification
  • 2 Piece, Full-Port Design
  • Blowout-Proof Stem Design
  • Adjustable Stem Packing Nut
  • Drain Port with Finger Tight Shut-Off
  • Fast, Quarter-Turn Operation
read more
read less
applications
potable water
potable water
heating
heating
cooling
cooling
segments
utility
utility
approvals
NSF
NSF
CRN
CRN
  • dimensions
  • specifications
  • downloads
  • ETIM
label
value
label
d1
value
15.9
DN1
1/2"
l1
27
z1
14
d2
15.9
DN2
1/2"
l2
26
z2
13
M1
13
M2
97
E
16
Y
20
V
28
U
17
D1
20
drawing for product
product Info
article
Apollo Lead Free Brass 2 Piece Ball Valve with Standard Configuration, 1/2" (2 x Solder)
article number with gtin
95ALF20301 (00670750980206)
product number with gtin
95ALF20301 (00670750980206)
manufacturer
Aalberts integrated piping systems Americas, Inc. (Apollo)
size
weight
0.44 lb
dimensions
4.75x1.75x2.25 "
packaging
Carton (1 pce)
characteristics
color
yellow
materials
brass (C27451 (lead-free))
connection type
solder, solder
general
product group
valves ()
country of origin
China
brand
Apollo
series
95A Series Ball Valves
product type
95ALF20001
unsps
image for 95ALF-200 Image
image | png
95ALF-200 Image
diagram | pdf
95ALF-200 Diagram
datasheet | pdf
95ALF Submittal Sheet
certificate | pdf
CRN_0C10908_ADD10
installation- & maintenance document | pdf
95A IOM
etim-class
Housing material
Brass
Material ball
Brass
Material spindle
Nominal diameter connection 1
DN 15
Outer pipe diameter connection 1
15.88mm
Outer pipe diameter connection 1 (imperial)
0.63"
Connection 1
Soldered sleeve
Nominal diameter connection 2
DN 15
Outer pipe diameter connection 2
15.88mm
Outer pipe diameter connection 2 (imperial)
0.63"
Connection 2
Soldered sleeve
With filter
No
FM quality mark
No
UL quality mark
ULC quality mark
LPCB quality mark
Medically clean
Grease-free
Housing construction
2-part
Full bore
Yes
Length of connection 1
27.41mm
Length of connection 1 (imperial)
1.08"
Working length connection 1
14.4mm
Working length connection 1 (imperial)
0.57"
Length of connection 2
26.01mm
Length of connection 2 (imperial)
1.02"
Working length connection 2
13mm
Working length connection 2 (imperial)
0.51"
Handle height
20.19mm
Handle height (imperial)
0.8"
Handgrip length
12.5mm
Handgrip length (imperial)
0.49"