article: 94VLF10501A
  • Lead Free*, ANSI 3rd Party Certified
  • Full-Port Flow
  • Adjustable Stem Packing
  • Lead Before Press* Feature
  • Corrosion Resistant Materials
  • 100% Factory Tested
  • 2 Year Warranty
read more
read less
applications
potable water
potable water
heating
heating
cooling
cooling
segments
utility
utility
approvals
NSF
NSF
  • dimensions
  • specifications
  • downloads
  • ETIM
label
value
label
d1
value
28.6
DN1
1"
l1
56
z1
25
d2
28.6
DN2
1"
l2
50
z2
20
M1
15
M2
112
E
21
Y
18
V
40
U
20
D1
38
drawing for product
product Info
article
Apollo International Lead Free Brass 2 Piece Ball Valve with Standard Configuration 1" (2 x Press)
article number with gtin
94VLF10501A (00670750747830)
product number with gtin
94VLF10501A (00670750747830)
manufacturer
Aalberts integrated piping systems Americas, Inc. (Apollo)
size
1"
weight
1.29 lb
dimensions
20.79x6.37x10.54 "
packaging
Carton (1 pce)
characteristics
color
yellow
materials
brass (C27451 (lead-free))
finishing
none
connection type
press, press
general
product group
valves ()
country of origin
China
brand
Apollo
series
94V Series Ball Valves