article: 94VLF10501A
potable water
heating
cooling
utility
NSF
label
value
label
d1
value
28.6
DN1
1"
l1
56
z1
25
d2
28.6
DN2
1"
l2
50
z2
20
M1
15
M2
112
E
21
Y
18
V
40
U
20
D1
38
article
Apollo International Lead Free Brass 2 Piece Ball Valve with Standard Configuration 1" (2 x Press)
article number with gtin
94VLF10501A (00670750747830)
product number with gtin
94VLF10501A (00670750747830)
manufacturer
Aalberts integrated piping systems Americas, Inc. (Apollo)
item group
1"
weight
1.29 lb
dimensions
20.79x6.37x10.54 "
packaging
Carton (1 pce)
color
yellow
materials
brass (C27451 (lead-free))
finishing
none
connection type
press, press
product group
valves ()
ETIM class
EC011343 Ball valvecountry of origin
China
brand
Apollo
series
94V Series Ball Valves
product type
94VLF10X01A
unsps
etim-class
EC011343 Ball valvelabel
Housing material
Brass
Surface protection housing
None
Material ball
Brass
Material spindle
Nominal diameter connection 1
DN 25
Outer pipe diameter connection 1
28.58mm
Outer pipe diameter connection 1 (imperial)
1.13"
Connection 1
Press sleeve
Nominal diameter connection 2
DN 25
Outer pipe diameter connection 2
28.58mm
Outer pipe diameter connection 2 (imperial)
1.13"
Connection 2
Press sleeve
With filter
No
FM quality mark
No
UL quality mark
ULC quality mark
LPCB quality mark
Medically clean
Grease-free
Housing construction
2-part
Full bore
Yes
Length of connection 1
55.63mm
Length of connection 1 (imperial)
2.19"
Working length connection 1
25.4mm
Working length connection 1 (imperial)
1"
Length of connection 2
49.53mm
Length of connection 2 (imperial)
1.95"
Working length connection 2
19.56mm
Working length connection 2 (imperial)
0.77"
Handle height
18.03mm
Handle height (imperial)
0.71"
Handgrip length
14.99mm
Handgrip length (imperial)
0.59"