article: 88A74G01
The 88A-700 Carbon Steel Class 150 Standard Port Ball Valve is a superior solution that ensures efficient fluid flow control. This product is fortified with numerous features like a two-position locking device and chevron style adjustable stem seals. With its blowout-proof stem design, anti-static grounded ball and stem, and a cast boss for bleed/drain port, this valve ensures top-tier performance and reliability.
• Two Position Locking Device (Valves 6” Full Port, 8” Standard Port and smaller)
• Chevron Style Adjustable Stem Seals
• ISO 5211 Mounting Pad Bolt Pattern
• Slot Vented Ball for Thermal Expansion
• Rated up to 150 psi Saturated Steam: ASME Class 150, 300, & 600 Valves
• Rated up to 250 psi Saturated Steam: ASME Class 300 Valves Require the -65 Option
• ASME Class 600 Valves Require the -24-80 Options or -38 Option
• Anti-static Grounded Ball and Stem
• Blowout-Proof Stem Design
• Cast Boss for Bleed / Drain Port
• Vacuum Service to 29 inches of Hg
• NACE MR0175 (2000) Compliance on all 88A/88B Valves with Stainless Steel Ball & Stem
• NACE MR0103 (2003) Compliance on all 88A/88B Valves with Stainless Steel Ball & Stem
read more
read less
applications
compressed air
compressed air
natural gas
natural gas
segments
industry
industry
approvals
PED 2014/68/EU – Module H
PED 2014/68/EU – Module H
CRN
CRN
  • dimensions
  • specifications
  • downloads
  • ETIM
label
value
label
DN1
value
10"
DN2
10"
n2
16
k2
387.35
d2-2
28.7
D2
444.5
drawing for product
product Info
article
Apollo Carbon Steel Class 300 Standard Port Ball Valve with 316 SS Ball & Stem, Standard Configuration 10" (2 x Flange)
article number with gtin
88A74G01 (00670750846236)
product number with gtin
88A74G01 (00670750846236)
manufacturer
Aalberts integrated piping systems Americas, Inc. (Apollo)
size
10"
weight
704 lb
dimensions
10.03x4.62x7.16 "
packaging
Carton (1 pce)
characteristics
color
black
materials
steel (ASTM A216 WCB)
shape
straight
connection type
flange, flange
general
product group
valves ()
country of origin
United States
brand
Apollo
series
88A Series Ball Valves
product type
88A74X01
unsps
image for 88A-700 Image
image | png
88A-700 Image
certificate | pdf
CRN_0C10908_ADD7
image for 88A-700 Diagram
diagram | png
88A-700 Diagram
datasheet | pdf
88A-700 Data Sheet
installation- & maintenance document | pdf
88A-700 IOM
other attachments | pdf
88A-700 Kit Listing